Data: 25 kwietnia 2016
Autor: Jacek Pietrasiuk Kategoria: e-biznes

Kiedy Hipokrates zaczął pracować jako lekarz, założył knidyjską szkołę medycyny. Lekarze z knidyjskiej szkoły byli przekonani, że pacjentowi, który przyszedł z bólem trzustki, należy przebadać ten organ i przepisać na niego lekarstwa.

Lekarze knidyjskiej szkoły zajmowali się za każdym razem tylko wycinkiem ludzkiego ciała. Ignorowali fakt, że ten wycinek jest częścią większej całości. Przyczyna i konsekwencja choroby nie znajduje się tylko w jednym wybranym narządzie, lecz w całym organizmie. Organizm człowieka stanowi jedną wielką całość i tylko jako całość może być skutecznie leczony.

Kiedy Hipokrates zorientował się, że ta pierwsza szkoła jest błędna, założył drugą kosycką szkołę medycyny. Istotną zmianą w stosunku do tej pierwszej było stawianie diagnozy. W drugiej szkole medycyny lekarz pytał pacjenta co mu dolega, następnie badał wskazane miejsce, a potem sprawdzał w jakim stanie jest cały organizm pacjenta. I dopiero na sam koniec szukał rozwiązania.

Podobnie jest w biznesie. Jeśli w organizacji szwankuje jakiś jeden konkretny obszar np. marketing, to przyczyny mogą leżeć w innym obszarze np. HR. Zawsze zastanawiało mnie, dlaczego większość firm płaci prowizję za indywidualne osiągnięcia np. pracownikom działu sprzedaży, skoro na poziom wielkości sprzedaży pracują pracownicy we wszystkich działach firmy.

W biznesie każdy obszar jest powiązany z pozostałymi obszarami działania firmy, więc jeśli jeden obszar jest chory, to choruje cała organizacja. A więc, prawdziwa przyczyna choroby najczęściej leży w zupełnie innym miejscu, niż mogłoby się z początku wydawać.

3 Odpowiedzi do “Czego o biznesie możesz nauczyć się od Hipokratesa ?”

 1. nazwadlafirmy.com Napisał:

  Ciekawy i motywujący wpis!

 2. Marta - JakProwadzicWlasnaFirme.pl Napisał:

  Bardzo ciekawy wpis Jacku. Warto zauważyć, że kwestie poruszone przez
  Hipokratesa znajdują swoje odzwierciedlenie w aktualnie stosowanych
  filozofiach zarządzania typu TQM, czy Kaizen. To jak dane drzewo rośnie
  i kwitnie – zależy od tego w jakim stanie są jego korzenie. Tak więc
  podejście jak najbardziej właściwe. Pozdrawiam

 3. Jacek Pietrasiuk Napisał:

  Dziękuję. Zgadza się, również TOC – Teoria ograniczeń, bazuje na tym, czego uczył Hipokrates. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz