Data: 21 grudnia 2015
Autor: Jacek Pietrasiuk Kategoria: e-biznes

Wiele osób mówi, że nie warto teraz studiować. Argumentują to tym, że na studiach jest teoria, która nie znajduje praktycznego zastosowania. Czy więc w ogóle warto iść na studia ? Moim zdaniem tak i to niezależnie od wybranego kierunku, czy uczelni, choć oczywiście studia na renomowanej zagranicznej uczelni wniosą zapewne więcej do Twojego życia i biznesu, niż studia na słabej prywatnej uczelni w Polsce. Ja na przykład zdobyłem tytuł magistra zarządzania na państwowej uczelni w Polsce i uważam, że warto było te studia ukończyć.

Studia poszerzają horyzonty i pozwalają spojrzeć na otaczającą rzeczywistość z trochę innej perspektywy. Zaczynasz rozumieć wiele zjawisk, które zachodzą w otoczeniu, a część z nich możesz przewidzieć z dość dużym prawdopodobieństwem np. to, że zwiększenie podatku VAT zmniejszy wpływy do budżetu :) Rzecz jasna takiej wiedzy nie zdobędziesz na każdym kierunku, tylko raczej na kierunkach typowo biznesowych. Jednak jest to tylko podany przeze mnie przykład.

Kolejną korzyścią wynikającą ze studiów są nawiązane kontakty. I nie chodzi tu o to, że musisz zaprzyjaźnić się z kilkudziesięcioma osobami z roku. Czasami wystarczą 2-3 osoby, z których z jedną zrobisz w przyszłości jakiś wspólny biznes, druga zostanie Twoim dobrym klientem, a trzecia pozna Cię z kimś kluczowym, kto wywrze znaczący wpływ na rozwój Twojego biznesu. Ponadto studia dadzą Ci możliwość poznania punktu widzenia osób, z którymi studiujesz, na wiele różnych tematów, nie tylko tych wprost związanych z biznesem.

Z kolei korzyścią ze studiów biznesowych jest to, że poznajesz biznes wielopłaszczyznowo. Zaczynasz zauważać, że biznes składa się z wielu różnych procesów, które możesz zoptymalizować. Zaczynasz rozumieć, że biznes ma również inne ważne obszary poza marketingiem, w przeciwieństwie do tego co mówią Ci osoby z agencji reklamowych :) Przykładem takiego obszaru jest logistyka. Zauważasz także, że marketing, to nie tylko promocja i reklama, ale także kanały dystrybucji. Dostrzegasz również, że biznes działa w pewnym otoczeniu i że nie na wszystko możesz mieć wpływ.

Jednak moim zdaniem warto w życiu podążać za własną pasją i jeśli zarządzanie, czy ekonomia Ciebie zupełnie nie interesują, to wtedy warto, abyś wybrał inny kierunek studiów, a wiedzę z dziedziny biznesowej pozyskał na dodatkowych szkoleniach. Zresztą tak czy inaczej, jeśli chcesz być najlepszy w tym co robisz, to musisz połączyć studiowanie z nauką poza murami uczelni.

Na koniec pamiętaj, że największe pieniądze zarabiają zawsze najlepsi i ukończony kierunek studiów nie ma tu większego znaczenia. Nie jedna osoba po zarządzaniu zarabia więcej, niż nie jeden informatyk, mimo tego, że w mediach mówi się, że zarządzanie produkuje rzeszę bezrobotnych :)

Dodaj komentarz