Data: 23 maja 2016
Autor: Jacek Pietrasiuk Kategoria: e-biznes

Firma Montgomery Ward powstała w 1872 roku, natomiast firma Sears Roebuck and Co. w 1893 roku. Przez ponad pięćdziesiąt lat te dwie firmy kontrolowały branżę handlu detalicznego w Stanach Zjednoczonych.

W tym czasie obie firmy rosły w podobnym tempie. Miały podobną strategię konkurencyjną. Centrale obu firm znajdowały się w tym samym mieście a ich domy towarowe zajmowały obszar śródmiejski i były położone w odległości zaledwie kilku przecznic od siebie.

W 1945 roku zarządzający firmą Sears przeanalizowali dane związane z demografią i doszli do wniosku, że mieszkańcy centrów miast zaczną się niebawem przenosić na przedmieścia. Od tego momentu Sears otwierał wszystkie swoje nowe sklepy na przedmieściach. Była to bardzo dobra decyzja. Od 1946 do 1956 roku dochody Searsa wzrosły ponad dwukrotnie.

Natomiast firma Montgomery Ward poszła inną drogą. Dyrektor naczelny tej firmy uznał, że przedmieścia są tylko przemijającą modą. Nawet wiele lat później dyrektor ten cały czas obstawał przy swoich wcześniejszych przekonaniach i nie chciał zmienić swojej decyzji. Firma Montgomery Ward w latach 1941-1957 nie uruchomiła ani jednego nowego sklepu.

W końcu zarząd Montgomery Ward uznał, że wcześniejsza decyzja ich dyrektora naczelnego była błędna. Jednak wtedy było już za późno na zmianę decyzji, ponieważ Sears posiadał już najlepsze lokalizacje na przedmieściach. Firma Montgomery Ward jeszcze przez jakiś czas wegetowała, aż w końcu była zmuszona złożyć wniosek o upadłość.

Dodaj komentarz